Záruky a certifikáty

Autor: Milan Krasňan | 10.10.2016 o 14:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Záruky a certifikáty poskytované v stavebníctve najmä pri realizácii striech sú viac alebo rovné 10 rokov.

V predchádzajúcom období sa poskytovali záruky  v stavebníctve na materiál 10 rokov a tieto záruky boli kryté záručným listom a poisťovňou. Vstupom SR do EÚ sa legislatíva zmenila a neustále sa mení. Termín certifikát a vyhlásenie zhody sa zmenilo na   “vyhlásenie o parametroch výrobku” a “technický list výrobku”. Prevzali sme legislatívu EÚ. Pokiaľ je výrobok dovážaný v rámci EÚ, vzťahuje sa naň legislatíva EÚ. Znamená to aj, že záruky sú v zmysle obchodného zákonníka a to dva roky. Výrobcovia majú aj svoj technologický postup aplikácie výrobku. Pri reklamáciách treba vychádzať z dodržiavania technologického postupu aplikácie a technického listu. Pri technických listoch je dôležité si všímať toleranciu v % pri uvedených údajoch.

Reklamovať je možné len výrobok, ktorý nespĺňa parametre technického listu, alebo je tento výrobok poškodený napriek dodržaniu technologického postupu aplikácie (platí len pre dobu nie dlhšiu ako dva roky) .

Veľa realizátorov striech uvádza záruku na dielo 10 rokov. Treba si byť naozaj istý či boli práce prevedené tak, aby vyhoveli záručnej dobe.

Treba byť opatrný aj pri výbere materiálu, ktorý aplikujeme. Technický list udáva tolerancie, ktoré môžu byť aj v tolerancii 20 -25%.

Najčastejšie rozhoduje u investora - objednávateľa, realizátora  - aplikátora a aj predajcu stavebných materiálov cena !!!

Správnosť kompromisu medzi záručnou dobou, cenou vybraného materiálu a aplikácie býva veľmi krehká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?